Opublikowano

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę kupując lampę dla dzieci

lampy dla dzieci

Zdaniem psychologów dziecko powinno być uczone obsługi urządzeń elektrycznych takich jak lampy od 2-3 roku życia. Już w wieku trzech lat dziecko będzie wiedziało, jak prawidłowo włączać i wyłączać światło. Wyjaśnij, że nie wolno ciągnąć za przewody ani wkładać przedmiotów do gniazdka, w przeciwnym razie będzie to bardzo bolesne. Nie czekaj aż Twoje dziecko dorośnie, zacznij szkolenie w zakresie bezpieczeństwa już w młodym wieku.

Wymagania jakościowe lamp dla dzieci

Widzenie dziecka może być pogorszone z powodu następujących problemów z oświetleniem:

  • Ciemność w pokoju.
  • Migotanie światła.
  • Cień na stole lub biurku .
  • Działa drażniąco na oczy skierowaną jasną wiązką .

Zgodnie z normami ochrony zdrowia moc oświetlenia w przedszkolu powinna mieścić się w przedziale 60 W/m2 dla żarówek, 20-25 W/m2 dla świetlówek i 6 W/m2 dla lamp LED. Prawidłowe oświetlenie pokoju dziecięcego wpływa na stan psychoemocjonalny dziecka i jego ogólne samopoczucie. A to, co ważne, to nie tyle jasność, „jasność”, ile skład spektralny. Oświetlenie najlepszej jakości uważane jest za słoneczne. Dlatego do pomieszczeń wypoczynkowych lepiej wybrać lampy dla dzieci o charakterystyce zbliżonej do naturalnego światła dziennego.

lampy dla dzieci

Cztery popularne rodzaje oświetlenia:

  • Lampy żarowe. Jedyną zaletą jest taniość. Wady – nieprzyjemne żółte światło, szybkie spalanie, duże zużycie energii, niska odporność na wibracje i spadki napięcia.
  • Lampy halogenowe. Zalety to niski koszt i długi okres eksploatacji. Wady – silne nagrzewanie (szybko wypala się w zamkniętej przestrzeni), wysoki pobór mocy.
  • Lampy fluorescencyjne. Zapewnia miękkie, przyjemne dla oka światło i jest energooszczędny. Zawierają szkodliwe gazy rtęciowe, wybuchają przez długi czas i są drogie. Tworzą „mikropulsujący” blask, który jest ostry dla wzroku.
  • Lampy dla dzieci LED. Najtrwalsza i energooszczędna opcja. Takie lampy nie nagrzewają się, zużywają mało prądu i zapalają się w ciągu sekundy. Światło nie migocze, bezpieczne dla oczu.

Wniosek: najlepszą lampą w pokoju dziecięcym jest LED. A dowodzą tego niepodważalne fakty.