Opublikowano

Dzbanki filtrujące i wklady – specyfikacja

Dzbanki filtrujące są bardzo popularnymi urządzeniami, które oczyszczają wodę wodociągową za pomocą wkładów filtrujących dzięki czemu ma ona lepszy smak i jakość.

Dzbanki filtrujące i wkłady – budowa

Dzbanki filtrujące i wkłady są umieszczone w jedynej odbudowie, która podzielona jest na dwie komory górna i dolną oraz miejsca na wkład filtrujący. Woda wlewana jest do górnej komory następnie przepływa przez wkład filtrujący i wlatuje do komory dolnej. Wkład filtrujący składa się ze złóż filtrujących, które zmniejszają stężenie zanieczyszczeń wody. W filtrach znaleźć można węgiel aktywny, który ma za zadanie wchłaniać chlor i inne związki chemiczne oraz pestycydy i detergenty. We wkładzie filtrującym jest też żywica jednowymienna, która zmniejsza twardość wody. Filtr może być z zawartością magnezu co szczególnie przypodoba się sportowcom i osobą pijącym dużo kawy. Zawartość filtra jest degradowalna, a plastikowa obudowa podlega recyklingowi. Jeden filtr wystarcza na co najmniej 30 dni i potrafi przefiltrować 150 litrów wody. Filtr dopasowany musi być do do potrzeb użytkownika a jego wydajność zależna jest od stanu wody wodociagowej. O wymianie filtra przypomnieć może wskaźnik na dzbanku lub aplikacja w telefonie.

Wady i zalety dzbanków filtrujących

Do zalet dzbanków filtrujących zalicza się:
– małe koszty filtrowania wody i mniejsze wydatki niż podczas picia wody butelkowej,
– wygoda i proste użytkowanie,
– zajmuje mało miejsca
– woda jest czysta, smaczna i gotowa do spożycia na surowo.

Wadami dzbanków filtrujących są:
– mała ilość filtrowanej wody w długim czasie,
– częste czyszczenie dzbanków w których pod wpływem promieni mogą rozwijać się mikroorganizmy.

Rodzaje dzbanków filtrujących

Rozróżniamy dwa rodzaje dzbanków filtrujących: plastikowe i szklane. Dzbanki plastikowe odporne są na uszkodzenia mechaniczne, za to dzbanki szklane łatwo można zniszczyć. Szklane dzbanki filtrujące filtrują zarówno wodę ciepła jak i zimną zaś dzbanki plastikowe głównie wodę zimną. Cena dzbanków filtrujących plastikowych jest dużo niższa od ceny dzbanków szklanych.