Opublikowano

Dom drewniany bliżej natury

Dom drewniany bliżej natury

Drewno i kamień były przez całe wieki podstawowymi materiałami budowlanymi ludzkości. Pomimo zniszczeń, jakie spowodowały liczne wojny na terenie Polski, zachowały się zabytkowe budowle drewniane świadczące o ich wyjątkowej trwałości, a na Podhalu i Kurpiach z dziada pradziada przekazywana jest tradycja wznoszenia domów z bali drewnianych.

Domy drewniane zachwycają swoim naturalnym pięknem. W społeczeństwie króluje niesłuszna opinia o przewadze budownictwa murowanego i przekonanie o tym, że są one tańsze, wytrzymalsze i mniej narażone na ryzyko pożaru, co jest szeroko rozpowszechnionym mitem. W wysokorozwiniętych krajach ludzie coraz bardziej dostrzegają zalety tradycyjnych, ekologicznych i przyjaznych człowiekowi domów drewnianych.

Zalety domów drewnianych.

Dom z bali drewnianych można wznieść w ciągu kilku miesięcy, co zmniejsza koszty realizacji. Dom jest solidny, ale lekki. Jego budowa nie wymaga solidnych ław fundamentowych, kosztownego zbrojenia i szalowania, ani wylewania żelbetowych stropów. Drewno „oddycha” zapewniając optymalną temperaturę i wilgotność wewnątrz domu, a zawarte w drewnie iglastym olejki eteryczne ułatwiają oddychanie. Miłośnicy natury doceniają kojący wpływ drewna na system nerwowy człowieka. Drewno stwarza unikalne możliwości aranżacji wnętrz.

Zalety domów drewnianych.

Wady domów drewnianych.

Popełnione przez ekipę budowlaną błędy oraz złej jakości surowiec już po kilku latach mogą spowodować deformację belek, szarzenie i zagrzybienie drewna. Do budowy domów drewnianych nadaje się drewno odpowiednio wysuszone metodami naturalnymi lub w suszarniach komorowych. Budowa domu drewnianego to inwestycja, której nie da się rozłożyć na lata. Drewno wymaga regularnej konserwacji. Drewniane ściany wewnętrzne mogą utrudniać umeblowanie, zwłaszcza osobom przyzwyczajonym do ścian wykończonych gładzią.

Rodzaje domów drewnianych.

Duże zapotrzebowanie na drewno konstrukcyjne sprawia, że zamiast drewna litego wykorzystuje się drewno klejone, które jest bardziej wytrzymałe i odporne na odkształcenia od naturalnego drewna litego. Zaostrzenie norm przepuszczalności ścian zewnętrznych w aktualnej wersji ustawy Prawo Budowlane sprawiło, że drewniane domy o konstrukcji zrębowej budowane są obecnie przeważnie z półbali, między którymi umieszcza się izolację termiczną. Oprócz tego można spotkać inne rodzaje domów drewnianych. Są to:

  1. Domy w technologii szkieletowej. Ich konstrukcję stanowi lekki drewniany szkielet, wypełniony materiałem izolacyjnym, montowany na miejscu od podstaw.
  2. Domy drewniane z prefabrykatów. Różnią się od technologii szkieletowej tym, że gotowe ściany powstają w fabryce, są przywożone na plac budowy i tam składane w ciągu zaledwie kilku dni.

Do budowy domów drewnianych zużywa się znacznie mniej wody, energii i surowców niż do budowy domów murowanych, a zastosowane technologie pozwalają uzyskać standard domu energooszczędnego.