Opublikowano

Czy dywan do łazienki to dobry pomysł?

Łazienki wyłożone dywanami to minitrend, który pojawia się od czasu do czasu, ale rzadko się sprawdza. Duże łazienki są miejscami o dużej wilgotności, ponieważ mają armaturę do mycia i kąpieli. Gdy wilgoć dostanie się do wnętrza i pod wykładzinę lub dywan – a zwłaszcza wyściółkę – może rozwinąć się pleśń i gnicie, a w najgorszym wypadku grzyby.

Jeśli jednak chce się mieć łazienkę wyłożoną wykładziną lub dywanem, trzeba tego naprawdę chcieć. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem nie jest kładzenie całego dywanu do łazienki. Dywaniki łazienkowe zapewniają kompromis. Dywan w łazience – podobnie jak wszystkie inne nawierzchnie – ma swoje plusy i minusy. O czym warto pamiętać, rozważając dywan do łazienki.

Plusy

  • ciepły w dotyku,
  • cichszy niż twarde powierzchnie,
  • bardziej miękki,
  • zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się,
  • ,oże służyć za dekorację.

Minusy

  • zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów,
  • niełatwe do schnięcia,
  • może wymagać wymiany więcej niż raz.
  • ograniczony wybór.

Materiały syntetyczne

Sztuczne tworzywa są bardziej praktyczne, trwałe i wodoodporne. Najlepiej szukać 100-procentowego nylonu, poliestru, PTT (triexta poliestru) lub polipropylenu (olefiny). Dywaników łazienkowych lub większych dywanów do łazienki z materiałów organicznych jak wełna należy unikać. Syntetyki wysychają znacznie szybciej niż materiały organiczne. Poza tym nie pachną tak intensywnie jak wełna, jeśli zmokną.

Krótkie włosie to priorytet

Krótsze runo oznacza mniej problemów, ponieważ mniej wilgoci może zostać wchłonięte. Dywan o niższym włosiu również schnie szybciej. Dywany o grubym włosiu zatrzymują wilgoć i mogą być bardzo trudne do wyschnięcia.

Odpowiedni styl

W przypadku dywanów i dywaników do łazienki optymalnie jest wybierać style pętlowe lub igłowane. Chociaż nie są do końca luksusowe – używane często w miejscach publicznych lub innych miejscach o dużym ruchu – te style zapewniają, że włosie będzie niskie i płaskie.

Igłowanie jest często używane do dywanów na zewnątrz. Niektóre tego typu dywany są na tyle grube, że w dotyku przypominają prawdziwe dywany, a jednocześnie na tyle cienkie, że szybko wysychają.

Pełny dywan czy dywaniki do łazienki?

Pokrycie całej powierzchni podłogi w łazience za pomocą dywanu jest stosunkowo rzadkie. Nie jest to niemożliwe, ale wymaga odpowiedniego montażu, użycia listw, odpowiedniego kleju i taśm izolacyjnych. Ale co się stanie, gdy taki dywan spleśnieje i nie da się go naprawić? Mniejsze dywaniki do łazienki w postaci kwadratów czy okręgów albo owali stanowią odpowiednią równowagę między dywanem łazienkowym.

  • Chodniki łazienkowe można przenosić i wymieniać w razie potrzeby.
  • Większość chodników do łazienki ma niskie runo, dzięki czemu szybko schną.
  • Większość chodników jest wykonana z materiałów syntetycznych, takich jak 100-procentowy nylon.

Dywany w łazienkach takie już są – niektórzy je uwielbiają, inni nienawidzą. Wielu użytkowników na pewno doceni ich praktyczną funkcjonalność, inni znielubią za niegodności. Ale czy nie jest tak ze wszystkim? Idealnych rozwiązań nie ma, nie było i nie będzie.

Dywan do łazienki? Sprawdź ofertę na SklepEureka.pl.