Opublikowano

Jaką tarkę do warzyw wybrać do szkoły gastronomicznej i do domu

Szkoła gastronomiczna szkoli uczniów na kucharzy, cukierników, technologów żywienia zbiorowego, dietetyków. Każdy kierunek szkoły średniej gastronomicznej ma przewidziane zajęcia związane z przygotowywaniem posiłków. Jednym z zadań będzie więc przygotowywanie surówek, do których potrzebne są tarki do warzyw.

Jak wybrać tarkę do warzyw dla uczniów gastronomika?

Na lekcjach technologii żywienia zbiorowego uczniowie pracują indywidualnie. Mają własne stanowiska pracy i każde musi być całkowicie wyposażone. Zatem tarka do warzyw, jaka powinna znaleźć się przy stole roboczym ucznia, musi być ręczna. 

Gdybyśmy wyposażyli każde stanowisko w tarkę do warzyw na prąd, w sali zrobiłby się niewyobrażalny hałas. Niemniej taką tarkę również szkoła gastronomiczna powinna posiadać. Znajdzie ona zastosowanie w szkolnej stołówce, którą prowadzą uczniowie pod okiem nauczyciela.

Jaki rodzaj tarki do warzyw wybrać do indywidualnej pracy ucznia?

Tak jak zostało wspomniane, przy indywidualnych stanowiskach powinny być tarki ręczne. Ponieważ jednak na rynku są ich różne rodzaje, naszym zadaniem jest wyposażyć stanowisko dla przyszłego kucharza przynajmniej w 2 ich modele. Uczniowie muszą bowiem znać budowę różnych tarek do warzyw.

Warto wybrać tarki do warzyw z jedną ścianką, a także takie, które są w kształcie ściętego stożka o podstawie kwadratu. Przy czym każde stanowisko może mieć nieco inny model tych tarek, różniący się np. kształtem rączki do trzymania, czy też z dodatkowym uchwytem na warzywo.

Jaką tarkę do warzyw wybrać do kuchni w szkole i do domu?

W każdej szkole, w której działa kuchnia i stołówka, powinniśmy wybrać tarkę elektryczną przemysłową. Dzięki temu będzie można na niej zetrzeć dużą ilość warzyw. Przemysłowa tarka ma mocniejsze części, ze względu na dużą ich eksploatację.

Do własnego domu mamy trzy możliwości wyboru tarki do warzyw. Możemy postarać się o tarkę ręczną, półręczną (mechaniczną) lub elektryczną. Do tarki ręcznej będziemy używać siły swoich mięśni, jednocześnie trzymając w dłoni warzywo.

Tarka mechaniczna, czyli półręczna zbudowana jest w podobny sposób jak maszynka do mięsa. Tarka elektryczna działa na podobnej zasadzie co mechaniczna, ale jest ona zautomatyzowana. Naszym zadaniem jest tylko prawidłowo ją złożyć, włączyć do prądu i podawać do lejka warzywa. Rozdrobnione rośliny wysypią się na podstawione naczynie.