Opublikowano

Jak łączyć ze sobą listwy przypodłogowe mdf?

listwy przypodłogowe mdf

W przypadku montażu listw przypodłogowych najtrudniejszym elementem jest ich prawidłowe połączenie ze sobą. Może ono być konieczne na długości oraz we wszystkich narożnikach. W przypadku listw z pcv używa się specjalnych kształtek, które nie są dostępne w wariancie z mdf. Jak więc łączyć ze sobą listwy?

Narożniki

Listwy przypodłogowe mdf w narożnikach można łączyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakup specjalnych słupków narożnikowych. Są to elementy, które łatwo dociąć. Słupki te są kwadratowe w przekroju. Nie ma więc problemów z tym, że któryś z nich nie będzie utrzymywał kąta prostego. Słupek ustawia się w narożniku, a z obu jego boków dokleja się listwę przypodłogową – i gotowe! Coraz częściej jednak kupowane są specjalne narożniki (wewnętrzne i zewnętrzne), które można od razu wykorzystać do montażu. Są one bardziej dyskretne niż słupki, a ich montaż jest jeszcze łatwiejszy. Takie gotowe narożniki doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach – zwłaszcza przy narożnikach zewnętrznych, które zwykle trudno jest estetycznie wykonać bez wykorzystania kształtek.

listwy przypodłogowe mdf

Łączenie na długości

W przypadku listwy przypodłogowej mdf łączenie na długości jest bardzo podobne, jak w przypadku listew drewnianych (https://www.golddoor.pl/pl/menu/listwy-przypodlogowe-1360.html). Końcówki dwóch listew ścina się pod kątem 45 stopni, a następnie nakłada się je na siebie. Połączenie powinno być umocnione dzięki klejowi akrylowemu. Czasami konieczne położenie jest dodatkowej niewielkiej warstwy kleju na wierzchu listwy. Połączenia te czasami są widoczne, więc można je przykryć przy pomocy lakieru do zaprawek. Dzięki niemu akryl zostanie pokryty delikatną kolorową warstwą, która zmniejszy jego widoczność. W przypadku listew mdf można też pozwolić sobie na pomalowanie ściętych końcówek jeszcze przed ich sklejeniem. Wtedy ryzyko, że połączenie będzie widoczne, jest jeszcze mniejsze.