Opublikowano

Czym kierować się przy wyborze pralki?

Wybór najlepszej pralki jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jak choćby cenę, pojemność dostosowaną do liczby domowników, wysokość i szerokość pralki oraz markę. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór, dlatego lepiej szybciej zastanowić się jaka powinna być nasza pralka idealna.

pralkaWsad

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pralki jest pojemność wsadu. Tutaj należy pomyśleć i dostosować ją do ilości domowników i ich prania. Na rynku znajdują się pralki z pojemnością od 2,5 kg do nawet 12 kg.
Nie opłaca się kupować pralki z 8 kg wsadem, jeśli pod dachem mieszkają dwie osoby. Byłoby to nieekologiczne, ponieważ nie można by było wykorzystać całej jej pojemności.

Oszczędność i ekologiczność.

Wybierając pralkę koniecznie trzeba przyjrzeć się jej klasie energetycznej. Klasa informuje o rocznym zużyciu energii w kw/h. Najbardziej oszczędna jest klasa a+++ i to na nią powinniśmy zwracać największą uwagę wybierając pralkę.
Oprócz klasy energetycznej, ważna rzeczą jest efektywność prania i odwirowania. Występuje tutaj skala od a+++ do g. Im wyższa efektywność, tym pralka lepiej odwirowuje i usuwa brud.
Jeśli już mamy pralkę z dobrą klasą energetyczną oraz efektywnością prania i odwirowania, przyszedł moment by zwrócić uwagę na pobór wody podczas jednego cyklu prania. Pobór może się wahać między 11 a 94 litrami, który zależy od tego jaką pralkę posiadamy. Częściej jednak producenci podają roczne pobór wody.
Wbrew pozorom wybranie oszczędnej pralki pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkanaście do kilkuset złotych rocznie.

Ładowanie od góry czy od przodu?

Jak pokazują dane statystyczne, większość polaków wybiera pralki ładowane od frontu. Są one o wiele łatwiejsze w użytkowaniu, na przykład przy wyjmowaniu prania.
Jednak decydując się na pralkę ładowaną od góry, musimy koniecznie zostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem. Taka pralka jest dużo węższa, dlatego idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie każdy metr kwadratowy ma kapitalne znaczenie.