Opublikowano

Żarówki reflektorowe LED – zalety

Żarówki reflektorowe LED

Żarówki reflektorowe LED są coraz częściej wybierane przez kierowców. Wielu mówi, że mają one wady, natomiast warto się temu tematowi przyjrzeć w sposób kompleksowy, ponieważ nie wszystko na ten temat zostało powiedziane, a w zasadzie to bardzo niewiele konkretnego.

Czy żarówki reflektorowe LED – oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka?

Żarówki reflektorowe LED

Większość osób negatywnie nastawionych do led-owych źródeł światła mówi, że są one niebezpieczne, ponieważ oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Jest to prawda, ale po części tylko. Faktem jest, że jeżeli do samochodu starego, który nigdy nie był projektowany pod żarówki reflektorowe LED, wsadzimy odpowiednik standardowej żarówki tylko wykonany z półprzewodników, to może taka żarówka oślepiać. Najpopularniejszy tak zwany retrofit to zamiennik żarówki H7. Retrofity są w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej zakazane. Wynika z tego fakt, że oślepiają tylko ledy, które są wykorzystywane nieprawidłowo.

Jakie zalety mają żarówki reflektorowe LED?

Żarówki reflektorowe LED mają wiele zalet. Mogą wpływać na mniejsze zużycie paliwa, ale zdecydowanie warto podkreślić, że ich największa zaleta to jakość światła, jaka jest generowana. Dodatkowo fabryczne reflektory z odpowiednimi żarówkami, są bezpieczniejsze dla innych użytkowników ruchu. Współczesne Ledy mają wiele czujników i pozwalają na automatyczne doświetlenie pobocza po wykryciu tam obiektu lub zmniejszenie natężenia światła automatycznie, po wykryciu pojazdu jadącego z naprzeciwka. Warto podkreślić, że od roku 2011 wszystkie nowe samochody w UE, muszą mieć fabryczne światła LED.