Opublikowano

Świetlna aranżacja budynku z lampą elewacyjną

lampa elewacyjna

Elewacja zewnętrzna to prawdziwa wizytówka każdego domu. Na jej wygląd wpływa właściwie dobrane oświetlenie. Lampy elewacyjne są nie tylko ozdobą nieruchomości. Stanowią również ważny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Dobrze, jeśli pasują do całej bryły budynku. Nie przytłaczają swoim designem, ani nie giną zamontowane w nieodpowiednich miejscach. Ich wybór spośród różnorodnych wzorów i kolorów jest ogromny. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Zalety oświetlenia zewnętrznego

lampa elewacyjna

Lampa elewacyjna nie musi być nudna. A wytwarzane przez nią sztuczne światło nie musi być słabe. Właściwie dobrane oświetlenie zewnętrzne niewątpliwie dopełnia charakter budynku i jego otoczenia. Uatrakcyjnia wygląd nieruchomości, nadając jej niepowtarzalny urok.

Istnieją lampy elewacyjne z czujnikiem ruchu. Mogą one wchodzić w skład instalacji alarmowej. Ich inteligentne warianty są w stanie odróżnić przechodzącego człowieka od innego ruchu, takiego jak spadające liście czy przemieszczające się obok drobne zwierzęta.

W okresie letnim doskonałym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne, jakie nie przyciągają owadów. To oświetlenie LED, które nie emituje promieni UV.

Rodzaje lamp elewacyjnych

Szczególnie popularne wśród lamp elewacyjnych są kinkiety, które skutecznie budują nastrój oświetlanego obszaru. Sprawdzają się zwłaszcza zamontowane przy drzwiach wejściowych i na tarasie. Światło z kinkietów skierowane może być do góry, do dołu lub jednocześnie góra-dół. Zastosowane w nich diody LED umieszczone są na stałe lub mają gniazda do żarówek LED. Mogą być również kinkiety solarne.

Zewnętrzne punkty halogenowe dają mniejsze lub większe źródło światła. Zwykle wybiera się je dla podkreślenia detali budynku. Halogeny są energooszczędne. Na długość ich pracy nie wpływa częste włączanie i wyłączanie. Idealne są więc przy drzwiach wejściowych. Ważne, aby strumień emitowanego przez nie światła nie był bezpośrednio skierowany na okna domu.

Dla podkreślenia większych części budynku, takich jak ściana czy podcień wejściowy, stosuje się taśmy LED. Można wybierać wśród różnych kolorów.

Wszystkie rodzaje lamp elewacyjnych wykonane są z materiałów wytrzymałych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Przy wyborze oświetlenia elewacyjnego warto kierować się nie tyko własnym gustem. Zawsze można zwrócić się o pomoc do architekta, który sprawi, że wygląd budynku będzie spójny z jego otoczeniem