Opublikowano

Żarówki led dobre dla oczu

oświetlenie led

Wybór żarówki do domu najczęściej jest uzależniony od pożądanej mocy, kształtu lub rozmiaru. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje bardzo wiele parametrów wpływających na to, czy żarówka będzie emitować światło dobre dla oczu, czyli takie, które nie będzie męczące. Niezależnie od zastosowania, warto zainteresować się żarówkami o wysokim współczynniku CRI – jest to wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Współczynnik ten ma skalę od 0 do 100, przy czym 100 oznacza najlepszą możliwą notę.

Żarówki o odpowiednio dobranej temperaturze

żarówki

W zależności od zastosowania, żarówki powinny mieć odpowiednią temperaturę barwową, czyli wyrażany w Kelwinach odcień bieli. Najczęściej na opakowaniu można znaleźć taką informację wraz z odpowiednią skalą. Żarówki led o temperaturze 2500K najlepiej stosować w sypialni i innych miejscach związanych z odpoczynkiem, gdyż niska temperatura barwowa jest zbliżona do tej emitowanej przez ogień świeczki. W przypadku światła dziennego wskazane jest stosowanie żarówek o temperaturze od 4000K do 6500K. Nie powodują one senności i są odbierane jako bardziej białe w ciągu słonecznego dnia.

Żarówki o zmiennej jasności

Bardzo istotne dla komfortu naszych oczu jest dobranie odpowiedniej jasności świata. Najlepsze w tym celu jest oświetlenie led o zmiennej mocy, sterowane bezpośrednio z włącznika lub odpowiedniej aplikacji. Zbyt jasne światło wieczorem może powodować problemy ze snem, a zbyt słabe w ciągu dnia powoduje ogólne zmęczenie i duży dysonans przy wyjściu na światło dzienne.