Opublikowano

Wybór odpowiedniego oświetlenia do jadalni

lampa do jadalni

Jadalnia to popularne miejsce w mieszkaniu lub domu. W tym miejscu rodzina zbiera się na wspólny wieczorny posiłek. W ciągu dnia rodziny często spotykają się w jadalni na porannej herbacie lub posiłku. W tym pokoju często odbywają się również spotkania przyjaciół.

Wymagania dotyczące przestrzeni stawiają wysokie wymagania wobec każdego aspektu wnętrza — wystroju, funkcjonalności mebli czy rozmieszczenia urządzeń elektrycznych. Dotyczy to również oświetlenia, które musi rozwiązać kilka problemów: zapewnić wystarczającą ilość światła do gotowania i spożywania posiłków oraz skutecznie uzupełnić gotowy projekt kuchni. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać żyrandol do kuchni.

Lampa do jadalni

Lampa do jadalni (https://macodesign.eu/lampy-do-kuchni-jadalni) jest bardziej reprezentacyjnym urządzeniem oświetleniowym. W porównaniu z żyrandolem będzie lepiej pasować do niektórych stylów. Jest godnym dodatkiem do ekskluzywnego lub luksusowego wnętrza, a w bardziej demokratycznej kuchni będzie jasnym i „smacznym” akcentem.

Zanim zaczniemy przedstawiać konkretne zalecenia, musimy odpowiedzieć na jedno często zadawane pytanie: „Jaka jest różnica między żyrandolem a lampą?” To pytanie zadaje sobie każdy, kto kiedykolwiek stanął przed zadaniem wyboru podstawowej oprawy oświetleniowej do jadalni lub kuchni.

Odpowiedź z pewnością Cię zaskoczy, ale nie ma zasadniczych, absolutnych różnic między żyrandolami a lampami. Od czasu do czasu pojawiają się informacje, że żyrandole mają więcej rogów i dyfuzorów, są większych rozmiarów, bardziej eleganckie w wyglądzie, mają inny rodzaj mocowania. W rzeczywistości tysiące modeli na rynku oświetleniowym oferuje szeroki wybór opcji. Można znaleźć żyrandole, które są mniejsze, łatwiejsze lub tańsze niż inne oprawy oświetleniowe. Dlatego lepiej jest zaufać oznaczeniu producenta.

lampa do jadalni

Wysokość

Jeśli żyrandol sufitowy jest przymocowany do sufitu bezpośrednio za pomocą podstawy, oprawy oświetleniowe są nadal oddalone od sufitu o pewną odległość. Ta cecha konstrukcyjna opraw sufitowych wymaga od właścicieli mieszkań z niskimi sufitami, aby byli bardzo ostrożni przy wyborze opraw oświetleniowych i zwracali szczególną uwagę na ich wysokość.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wysokość żyrandola (liczona od najbardziej wysuniętych punktów) nie powinna być większa niż 1/4 wysokości sufitu. W ten sposób okazuje się, że do kuchni z sufitem o wysokości 3 metrów będzie pasował model o wysokości nie większej niż 75 cm.