Opublikowano

Szklanki do kawy

Kawa jest powszechnie znanym i cenionym napojem. Jej niezwykła popularność wynika przede wszystkim z wyjątkowego aromatu i bardzo charakterystycznego, nieco gorzkiego smaku. Kawa pozyskiwana jest z krzewów kakaowców. Aby przyrządzony napój smakował jak najlepiej, ziarna powinny być zmielone bezpośrednio przed zaparzeniem. Na rynku istnieje wiele odmian kawy, w tym Robusta czy Arabica, z których przyrządzanych jest wiele rodzajów napoju. W zależności od rodzaju, powinien on być podawany w specjalnej szklance, o charakterystycznym kształcie, grubości ścian i pojemności. Zatem, warto się zastanowić: jak wybrać szklanki odpowiednie dla różnych rodzajów kawy?

Espresso

Espresso podawane jest w niskich, cylindrycznych szklankach o małej pojemności i grubych ściankach. Spośród wszystkich szklanek służących do podawania kawy, szklanki do serwowania espresso mają najniższą pojemność. Pojemność powinna wystarczyć na podanie jednej lub maksymalnie dwóch porcji. Za pojedynczą porcję kawy, przyjmuje się objętość dwudziestu pięciu mililitrów. Alternatywną dla szklanek są w przypadku espresso – filiżanki. Filiżanki służące do podawania tego rodzaju kawy powinny być wykonane z porcelany lub szkła. Ich biała barwa dodatkowo potęguje i podkreśla ciemny odcień kawy i jego gęstą konsystencję.

Lungo

Tradycyjna szklanka do podawania tego typu kawy jest zbliżona kształtem do szklanki do serwowania espresso. Jest to napój, w którym kawa parzona jest w większej ilości wody, a więc wymaga szklanki o większej objętości.  

Cappuccino

Szklanka do cappuccino ma kształt w dolnej części przypominający beczkę i rozszerzający się ku górze. Taki kształt podkreśla tworzącą się na powierzchni napoju piankę. W przypadku serwowania cappuccino, wszystkie składniki napoju mieszają się i nie układają warstwowo. Cappuccino można serwować również w filiżankach wykonanych ze szkła lub porcelany. Zazwyczaj są one w jasnych odcieniach.   

Caffe latte i latte machiato

Szklanka do caffe latte i latte machiato jest smukła, wysoka z niedużym uchem, zwężająca się ku dołowi. Taki kształt szklanki podkreśla warstwowość ułożenia poszczególnych składników kawy. 

Kawa mrożona 

Szklanki dedykowane dla podawania kawy mrożonej są zazwyczaj dość wąskie i wysokie. Można w tym celu użyć typowych szklanek do caffe latte i latte machiato, lub specjalnych szklanek, które kształtem przypominają puchary służące do podawania lodowych deserów. 

Szklanki termiczne 

W ostatnim czasie popularność zyskały szklanki termiczne. Są to naczynia charakteryzujące się podwójnymi ściankami. Przestrzeń pomiędzy ściankami pełni rolę izolacyjną w stosunku do znajdującego się w szklance napoju, przez co jego wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż w tradycyjnej szklance z pojedynczą ścianą. Dodatkowo, zewnętrzna ściana naczynia pod wpływem gorącego napoju nie nagrzewa się, chroniąc dłonie przez poparzeniem. Dodatkowym atutem tego typu naczynia jest atrakcyjny wygląd serwowanego w nim napoju. Szklanki termiczne występują w rożnych kształtach i może być w nich serwowana większość ze znanych rodzajów kawy.

Jeśli nie wiesz, jaką szklankę wybrać do swojego napoju – przejrzyj różnorodne modele z Witek.pl i wybierz spomiędzy tysięcy wzorów!