Opublikowano

O czym warto pamiętać wybierając keksówkę?

Poszukując odpowiednich form do wypieków, wiele osób zastanawia się nad tym, na co należy zwrócić uwagę. Rozmiar akcesorium powinien być dopasowany do zapotrzebowania i preferencji. Możliwe jest jednak odnalezienie form wykonanych z różnych materiałów. W wielu egzemplarzach wykorzystuje się również specjalne rozwiązania. Jak wybrać keksówkę, która okaże się korzystnym zakupem?

Forma aluminiowa czy stalowa?

Aluminiowe modele należą do jednych z najbardziej popularnych. Charakteryzuje je lekkość i krótki czas nagrzewania. Poszukując takiego akcesorium należy zwrócić uwagę na jego jakość. Istotna jest tutaj między innymi grubość blachy. Zbyt cienka warstwa metalu mogłaby szybko ulec odkształceniom. Zaleca się również pamiętać o tym, że w przypadku tego typu form konieczne jest nacieranie tłuszczem przed każdym użyciem.

Blachy stalowe wyposażone są w powłoki nieprzywierające, dzięki czemu ich nacieranie nie jest konieczne. Wyjmowanie z nich potraw nie stanowi wyzwania. Należy jednak szczególnie uważać, aby nie porysować teflonowej powłoki ostrymi narzędziami. Ułatwieniem może okazać się zakup modelu z wyjmowanym dnem.

Inne korzystne rozwiązania

Za szczególnie popularne uznaje się między innymi keksówki silikonowe. Elastyczny i miękki materiał ułatwia wyjmowanie wypieków. Jego gładka powierzchnia chroni przed przywieraniem. Wiele modeli z silikonu można myć w zmywarkach. Wyjątkowa struktura sprawia, że takie formy bez problemu mogą być przechowywane na półkach lub w szufladach.

Zastanawiając się nad tym, jaką keksówkę wybrać, warto wziąć pod uwagę również modele ceramiczne. Te akcesoria mogą okazać się korzystnym wyborem pomimo znacznego ciężaru i dość długiego czasu nagrzewania. Są bowiem wyjątkowo trwałe i długo utrzymują ciepło. Naturalny materiał posiada wiele zalet. W ceramicznych keksówkach można wypiekać nawet chleb na zakwasie. Doskonale sprawdzą się podczas przyrządzania wielu potraw. Forma dopasowana do zapotrzebowania wpłynie na łatwość i przyjemność płynącą z przyrządzania żywności.