Nowy dywan ma taki specyficzny zapach nowości i przemysłowej fabryki. To lotne związki organiczne! Są nawet tacy, którzy lubią ten zapach, jednak większość za nim nie przepada. Jednak bez względu na to zapach nowego dywanu znika i w końcu można docenić nowy dekoracyjny element lub użyteczną funkcjonalność dywanów antypoślizgowych.
Ale to nie oznacza, że dywan znowu może nie paść ofiarą zapachu. Jego źródła mogą być wielorakie – rozlanie, zużycie, bomby wypuszczane przez dzieci i zwierzęta. A to niesie za sobą określone konsekwencje. Ukochany dywan shaggy czy dywan antypoślizgowy może wymagać gruntownego czyszczenia. Skupiając się jednak na zapachach, poznanie przyczyny zapachu dywanu pomoże zdecydować, jak najlepiej usunąć nieprzyjemny zapach. Oto najczęstsi winowajcy.
Zwierzęta
Ukochane futrzaki i nie tylko mogą czasem używać dywaników jako łazienki, powodując, że wyraźny zapach sików będzie unosił się w domu. Np. dywany wełniane łatwo wchłaniają płyn, ponieważ wnikają we włókna, powodując intensywny zapach, który jest czasem trudny do usunięcia. Nawet po oczyszczeniu zapach moczu może z czasem nasilać się. Dzieje się tak, ponieważ bakterie są aktywowane przez wodę, co powoduje, że zapach powraca ponownie, ale jest jeszcze silniejszy.
O ile mocz może stanowić łatwy orzech do zgryzienia, to bomby wymiotne są problemem większego kalibru. Zwrócona przez psa lub kota treść żołądkowa zawiera silne kwasy żołądkowe i żółć, czyli jeszcze więcej kwasów. W takich wypadkach lepiej się sprawdzają dywany syntetyczne, które łatwo czyścić i dywany podgumowane, które dzięki dodatkowej warstwie chronią podłogę.
Wilgoć
Kiedy dywan pachnie stęchlizną, czasami jest to spowodowane wilgocią, która wsiąknęła w dywan. Taki specyficzny zapach mokrego dywanu może pochodzić z wielu różnych źródeł, w tym z zalania, roślin doniczkowych, przeciekających nawilżaczy, ogólnych wycieków, wilgotnych pomieszczeń lub niewystarczającego suszenia dywanu po czyszczeniu.
Najczęściej spotyka to dywaniki kuchenne lub dywaniki łazienkowe, w szczególności gdy są to dywany antypoślizgowe. Dodatkowa warstwa syntetyczna z lateksu ma tendencję do zatrzymania wody. W wielu przypadkach wilgoć i stęchlizna powstają, gdy dywan nie może oddychać, np. został zastawiony ciężkimi meblami lub innymi przedmiotami, które uniemożliwiają wentylację.
Taki dywan najlepiej wyczyścić i wysuszyć. Jednak mokrego dywanu nie należy wystawiać bezpośrednio na słońce, ponieważ może się skurczyć – szczególnie jeśli jest wykonany z wełny. Inną metodą jest wykorzystanie żwirku dla kota do pochłaniania wilgoci i zapachów lub sody oczyszczonej, która może pomóc też z wymiocinami zwierząt.
Podkład lateksowy
Niektóre dywany tuftowane – z dodatkową warstwą zwiększającą przyczepność – mają wszyty lateksowy spód, aby utrzymać dywan razem. Ze względu na słabą kontrolę jakości lateks może czasem ulec pogorszeniu i wytworzyć nieprzyjemny zapach. Niektóre zupełnie nowe dywany, w tym dywany nowoczesne, będą miały „zapach nowego dywanu”, który jest łagodniejszą wersją tego zapachu. Jeśli jednak mają słabe podłoże lateksowe, zapach może się pogorszyć po praniu.
Podobnie może być z dywanem antypoślizgowym, który również mają podgumowaną warstwę zabezpieczającą przed ruszaniem się dywanu po podłodze.
Wiek
Dywany są wykonane z włókien, które z czasem ulegają rozpadowi i powodują niepożądany zapach stęchlizny. Oprócz ostrego zapachu włókna dywanu uwalniają również kurz, który może przyczyniać się do alergii. Niestety, może się zdarzyć, że tego starego zapachu nie da się usunąć z dywanu i być może nadszedł czas, aby go wymienić. Stary, ale jary? Nie tym razem kochanieńki!
Dywan antypoślizgowy dostępny w ofercie sprzedażowej na https://sklepeureka.pl/dywany/antyposlizgowe