Opublikowano

Na co uważać, wybierając światło do pokoju dziecięcego?

plafon do pokoju dziecka

Rodzice, którzy planują umeblowanie do pokoju dziecięcego, zastanawiają się nad każdym szczegółem. Chcą, żeby dziecko miało jak najlepsze warunki bytowe. Pragną jego zdrowia i miejsca, w którym będzie się bez przeszkód rozwijać. Jednym z aspektów aranżacji pokoju dziecięcego jest oświetlenie. Wpływa na nastrój dziecka, pomaga mu się skupić w nauce oraz sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie dla dziecka? 

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek dziecka. Jeśli jest to niemowlę lub dziecko w wieku przedszkolnym, to światło powinno być przyjazne, łagodne i nie może być zbyt intensywne. Wraz z coraz starszym dzieckiem można pozwolić sobie na odważniejsze aranżacje oświetlenia i mocniejsze lampy. Warto także zwrócić uwagę na inne aspekty: 

  • iluminacja powinna być zrobiona z nie nagrzewających się materiałów – plastiku, bawełny lub drewna, 
  • oświetlenie powinno mieć atest bezpieczeństwa, dzięki czemu można być spokojnym o komfort i bezpieczeństwo najmłodszego członka rodziny, 
  • warto wybierać takie lampy, które nie rażą dziecka – mogą być wyposażone w klosze zamykane u dołu lub mleczne dyfuzory. 

Kupno oświetlenia to także element aranżacji. Dlatego kupując plafon do pokoju dziecięcego, można się postarać o taki, który będzie ozdobiony motywami z bajek lub z wyrazistymi wzorami. Małe dzieci lubią wyraziste barwy i kolory.  

plafon do pokoju dziecięceg

Jakim znaczenie mają barwy i moc oświetlenia? 

Pokój pełni dla dziecka bardzo różne role: jest sypialnią, miejscem zabawy oraz służy do nauki. Każda z tych czynności może wymagać zupełnie innego oświetlenia. Dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju na kilka różnych stref i dobranie do nich różnych lamp: 

  • lampki nocnej, 
  • światła z plafonem do pokoju dziecięcego, 
  • lampy sufitowej. 

Główne światło, czyli to, które oświetla cały pokój powinno ciasne i najbardziej przyjazne – o mocy od 2700 do 3500 K. Z kolei lampka do zabawy lub nauki powinna mieć większą moc – powyżej 3500 K. Najważniejszą zasadą jest ta, zgodnie z którą światło powinno być jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego.