Opublikowano

Krótka historia marokańskich dywanów

Dywan marokański to piękne dzieło sztuki ludowej. Stworzone przez ludzi w odosobnionych i dzikich miejscach, dają nam wgląd w duszę prostego rzemieślnika, pasterza czy rolnika. Często ich pochodzenie i doświadczenia są bogatsze i bardziej zróżnicowane niż się wydaje tym, którzy są rozpieszczani przez współczesną cywilizację. To właśnie to doświadczenie i pamięć przodków odzwierciedlona we wzorach na dywanach od dawna fascynuje historyków sztuki, projektantów wnętrz i zwykłych kupców na rynkach Medyny.

Prosty i naturalny, a zarazem nietuzinkowy wygląd dywanów nigdy nie wyjdzie z mody i ozdobi niemal każde wnętrze, od klasycznego i skandynawskiego, po boho i każde inne.

Plemiona Beni Ourain

 Beni Ourain to 17 rdzennych plemion berberyjskich, które żyją w północno-wschodniej części gór Atlas. W zimie plemiona schodzą na niziny, aby uprawiać rolę, a latem wracają w góry. Ich specjalna rasa owiec daje doskonałą, wysokogatunkową wełnę, z której tkane są słynne na całym świecie dywany.

 Dywany Beni Ourain były pierwotnie używane jako narzuty na łóżka, a nie jako pokrycia podłóg. Miały luźną fakturę, która łatwo przybierała kształt ciała i chroniła przed zimnem. Miękkie runo było doskonałe do utrzymania ciepła Berberów w surowym klimacie gór Atlas. Dzisiejszy Beni Ourain, z drugiej strony, ma grubszą podstawę, z tym samym wysokim, miękkim włosiem. Jednak zasady obróbki wełny i wiązania węzłów pozostają takie same jak przed wiekami.

Tkactwo dywanów berberyjskich

 Tkaniem dywanów tradycyjnie zajmują się kobiety. Na białym, kremowym lub jasnoszarym podkładzie, który nigdy nie jest barwiony, dodają elementy wzornictwa wynikające z ich osobistych doświadczeń życiowych. Mogą to być odniesienia do wydarzeń naturalnych i aspektów życia codziennego, takich jak narodziny, natura i życie na wsi, kobiecość, wierzenia czy duchowość.

 Berberowie wierzą, że dywany mogą odpędzać złe duchy i przynosić szczęście. Dlatego na rysunkach często pojawiają się amulety szczęścia lub motywy związane z domem, rodziną i płodnością.

Dywan – koniczyna marokańska do nabycia na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/marokanska-koniczyna