Czy radio budowlane to najzwyklejszy sprzęt? Z tym pytaniem mierzy się wielu potencjalnych właścicieli takiego radia. Jednak na samym wstępnie możemy powiedzieć, że omawiane dzisiaj radio znacząco różni się od tradycyjnego radia, które grało nam w letnie dni na działce.
Funkcje radia budowlanego
Radio budowlane zostało stworzone, aby na budowie rozmaitych nowym budynków albo różnych prac remontowych zapewnić sobie jednocześnie trochę rozrywki. W takich miejscach zazwyczaj panują trudne warunki oraz operuje się specjalistycznym sprzętem. Podstawowy odbiornik w warunkach takich jak: wysoki poziom wilgoci, unoszący się pył w powietrzu i wysoka częstotliwość drgań maksymalnie przetrwa kilka miesięcy. Właśnie z tego powodu producenci postanowili opracować specjalne radia, które będą się cechować wysoką wytrzymałością na wszystkie wcześniej wymienione efekty. W końcu przy muzyce zawsze praca idzie sprawniej.
Czym cechuje się radio budowlane?
Jeżeli ledwie zobaczymy typowe radio budowlane od razu w oczy rzucie nam się solidniejsza konstrukcja od jego domowego odpowiednika. Często wyposażona jest w specjalną ramę wokół puszki, która ma na celu ochronę przed upadkami oraz wstrząsami. Materiał wykorzystywany do radia budowlanego to zazwyczaj aluminiowe rurki dodatkowo pokryte gumą. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że po upadku nie usłyszymy już kolejnej piosenki. Ponadto radia budowlane odporne są zarówno na wilgoć, jak i zapylenie. W rezultacie mogą pracować znacznie dłużej.
W podstawowych odbiornikach znajdziemy wiele szczelin, w które wchodzi brud czy pył. Aby temu zaradzić, radia budowlane zostały pozbawione takich miejsc. Następną cechą charakterystyczną jest sposób zasilania. Oczywiście są egzemplarze wykorzystujące zasilanie do funkcjonowania całej jednostki, lecz znacznie popularniejsze są modele z zasilaniem akumulatorowym. Trudno się temu dziwić, skoro radia te często są używane w miejscach, gdzie instalacja elektryczna zostanie dopiero położona