Opublikowano

Czy warto sadzić warzywa na własny użytek?

nasiona warzyw

Wiele osób decyduje się na uprawę warzyw w przydomowym ogródku. Niektórzy sadzą je nawet na balkonach. Nasiona warzyw są tanie, a plony dają dużo satysfakcji.

Jakie warzywa można uprawiać w ogródku?

Wszystko zależy od zaangażowania i dostępnego metrażu.

  • Nawet na balkonie można zaaranżować mini ogródek składający się z ziół – np. pietruszki, bazylii czy mięty.
  • Jeśli jednak dostępny jest przydomowy ogródek, można rozważyć obsadzenie go nasionami warzyw gruntowych czy owoców. W polskich warunkach dobrze radzą sobie rośliny takie jak marchew, buraki czy seler. Duża ilość słońca w miesiącach letnich sprzyja też uprawie słodkich pomidorów koktajlowych, truskawek czy papryki.
  • Osoby, które posiadają większy teren, mogą pokusić się również o uprawę ziemniaków, kapusty lub ogórków.
nasiona warzyw

Gdzie kupować nasiona warzyw?

Miejscem, gdzie najwygodniej można kupić nasiona warzyw, jest sklep internetowy. Taka forma zakupu pozwala na wybór spośród wielu rodzajów i  odmian roślin.

Dlaczego uprawa własnych warzyw jest popularna?

Niektórzy cenią sobie wygodę, po warzywa nie trzeba już chodzić do sklepu, są zawsze świeże i dostępne o każdej porze. Dla innych kluczowe znaczenie będą miały względy ekologiczne i walory zdrowotne, wszak sami decydują czy i w jaki sposób będą swoje rośliny nawozić i chronić przed szkodnikami. Do stworzenia własnego ogródka warzywnego skłaniać może także oszczędność. Jednak bez względu na motywację, obserwowanie jak z nasion warzyw rozwijają się rośliny, jest źródłem satysfakcji i relaksu.