Montaż drzwi bez odpowiedniej futryny to podstawowy błąd popełniany przez wiele osób. Źle dobrana ościeżnica może zepsuć cały efekt, a przecież chcemy, aby nasze drzwi płynnie się otwierały i zamykały oraz dobrze wyglądały. Dlatego też przed zakupem odpowiedniego obramowania warto spojrzeć, jakie typy futryn są dostępne na rynku i co najlepiej wybrać.
Rodzaje ościeżnic
Są dwa typy ościeżnic: ościeżnica stała i ościeżnica regulowana. Obie pełnią funkcję obramowania drzwi. Jednak to ościeżnica regulowana jest bardziej popularna i praktyczna w zastosowaniu niż ta stała. Przyda się ona przede wszystkim w mieszkaniach, w których są niewypoziomowane ściany lub gdy mury mają nietypowy rozmiar, są grubsze niż zwykle.
Ościeżnica regulowana – dlaczego warto ją zamontować?
Największym jej atutem jest to, że można ją dostosować do szerokości ściany czy też otworu drzwiowego. To znacznie ułatwia montaż całego obramowania, a także drzwi. Dzięki tej futrynie zaoszczędzimy czas i prawdopodobnie nerwy. Przyda się ona szczególnie w dużych pomieszczeniach.
O czym należy pamiętać, kupując ościeżnicę regulowaną?
Ten typ ramy ma pewne ograniczenia, co do rozmiarów otworu drzwiowego. Jego dolna granica szerokości nie może być mniejsza niż 75 mm. Górnej granicy nie ma, więc nie trzeba na to zwracać uwagi. Przed zakupem ościeżnicy regulowanej warto pomyśleć, z jakiego materiału ma być wykonana i jakie dodatkowe funkcje ma spełniać. Popularnym rozwiązaniem jest ościeżnica regulowana wykonana z surowców drewnopochodnych, litego drewna, z PCV czy też stali. Każda z tych ościeżnic powinna mieć również odpowiedni kolor, aby pasowała do wybranych drzwi.