Opublikowano

Wybór oświetlenia do domu – czym kierować się w wyborze?

Odpowiednie oświetlenie konieczne jest w absolutnie każdym domu. Podejść do niego można jednak na różne sposoby. Można się nie zastanawiać i po prostu w każdym pomieszczeniu powiesić lampę. O wiele lepsze efekty uzyska się jednak, jeżeli poświęci się chwilę na przyjrzenie się bliżej temu, jakie rodzaje oświetlenia są dostępne na rynku i jakie sprawdzą się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni, łazienki i przedpokoju?

Aby właściwie dobrać oświetlenie do domu, koniecznie trzeba zastanowić się w pierwszej kolejności nad przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń. Zasadniczo można podzielić je na dwie kategorie – pomieszczenia przeznaczone do pracy i do odpoczynku, choć oczywiście pracę i odpoczynek należy w tym przypadku rozumieć dość szeroko. Do pierwszych z nich należą niewątpliwie kuchnia, łazienka i przedpokój. Kuchnia służy do przygotowywania posiłków, łazienka do dbania o czystość i dobry wygląd, a przedpokój to miejsce, w którym mieszkańcy domu przygotowują się do wyjścia. Oświetlenie powinno jak najefektywniej wspierać te zadania. W przedpokoju może na przykład znaleźć się kinkiet hotelowy zaopatrzony w jasną żarówkę, dzięki któremu pomieszczenie będzie jasna, a co za tym idzie użyteczne. W większości przypadków przedpokoje nie mają dostępu do światła dziennego, więc warto zastosować tu żarówki dające światło zbliżone do naturalnego. Podobne oświetlenie sprawdzi się również w pozostałych wymienionych pomieszczeniach.

Co sprawdzi się najlepiej w sypialni?

Sypialnia to miejsce, którego najważniejszym celem jest odpoczynek i możliwie głęboki i zdrowy sen. Wystrój powinien być tu więc podporządkowany tym zadaniom. Warto zwrócić uwagę na nawet najdrobniejsze elementy jak kolorystyka ścian i dobór mebli. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór światła. W pomieszczeniach przeznaczonych do snu sprawdza się dobrze rozproszone światło w ciepłej barwie. Dobrym pomysłem może okazać się tu wybór kinkietu hotelowego z płóciennym abażurem.

Jakie oświetlenie wybrać do salonu

Salon to pomieszczenie o zróżnicowanych zadaniach. Dobrze więc, jeżeli światło może być dowolnie regulowane. Kiedy mieszkańcy domu będą chcieli odpocząć, to można wybrać delikatne, ciepłe światło. Jeżeli jednak w salonie ma się odbyć spotkanie z przyjaciółmi, to zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybór światła zbliżonego swoją barwą do światła naturalnego. Świetnie sprawdzają się lampy zapewniające dużą możliwość regulacji i wyboru takiego światła, jakie akurat jest potrzebne.