Opublikowano

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Fakty i mity o rekuperacji.

wentylacja z odzyskiem ciepła

Bardzo ekonomicznym sposobem wentylacji jest mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Fakty i mity, które powstają na temat tego rozwiązania, mogą zniechęcić klienta. Jest tak, ponieważ jest to stosunkowo nowy typ wentylacji, który nie jest jeszcze wszystkim dobrze znany.  Dzięki temu systemowi można zaoszczędzić dużo pieniędzy na ogrzewaniu.

W domach bez rekuperatora, przez otwarte okna dostaje się wilgoć i zimne powietrze. Wilgoć w budynku zazwyczaj przynosi ze sobą grzyby, które osadzają się na ścianach, a ich usunięcie jest kosztowne. Przez otwarte okno dostawać będą się również owady, wiatr, nieciekawe zapachy itp. Gdy w domu zamontowany jest nowy typ wentylacji, nie trzeba otwierać okien w celu wywietrzenia pomieszczenia. Wentylacja z odzyskiem ciepła nie będzie powodowała denerwujących przeciągów, utraty temperatury, a do pomieszczeń będzie dostarczane przefiltrowane powietrze. Jednym z mitów, które powodują zmniejszenie zainteresowania nową technologią, jest wysoka cena montażu. Stwierdzenie to jest mitem, ponieważ montaż wentylacji pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 40%, dlatego inwestycja jest opłacalna.

Gdzie można zamontować wentylację z odzyskiem ciepła?

wentylacja z odzyskiem ciepła

Fakty i mity o ogrzewaniu z odzyskiem ciepla powstają również na temat możliwości montażu systemu. Rozwiązanie to można wykorzystać w każdym budynku, lecz musi on być całkowicie szczelny. Najlepiej zaplanować montaż na etapie budowy. Przed rozpoczęciem prac montażowych, należy wyznaczyć plan całej wentylacji, aby rekuperacja przebiegała prawidłowo. Wentylacja mechaniczna składa się z kanałów odprowadzających zużyte powietrze, doprowadzających świeże, rekuperatora i filtrów. Rekuperator jest odpowiedzialny za ogrzanie wprowadzanego powietrza ciepłem z wnętrza budynku.