Opublikowano

Śpiworek dziecięcy – podstawowe parametry

Pomimo tego, że śpiworek dziecięcy zaliczany jest do jednego z najbardziej podstawowych elementów dziecięcej wyprawki, to jednak mało kto wie i jest w stanie bezbłędnie powiedzieć, jakie są najważniejsze cechy i parametry takiego dodatku dla dziecka. Jak się bowiem okazuje, śpiworki niemowlęce są znacznie trudniejsze w wybraniu i kupieniu, niż można by przypuszczać.

Określamy rozmiar

Absolutnie najbardziej podstawową sprawą, jeśli chodzi o wybranie odpowiedniego rodzaju śpiworka dziecięcego, jest to, jaki będzie jego rozmiar i jak pasować on będzie do wieku i wielkości dziecka.
Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim zauważyć tu trzeba, że dziecko musi mieć w śpiworku odpowiednie warunki. Z jednej strony musi się w nim czuć wygodnie, lecz z drugiej nie może mieć ani zbyt luźno, ani tym bardziej zbyt ścisło.

Określamy materiał wykonania

Kolejną bardzo ważną sprawą, jeśli chodzi o wybieranie śpiworków niemowlęcych, jest to, z jakiego są one zrobione materiału. Odpowiedni materiał będzie miał wpływ nie tylko na wygodę dziecka, lecz również na to, jak efektywnie dany model śpiworka radzić sobie będzie z niską temperaturą, lecz również, jak będzie przewiewny w chwili, gdy temperatura nieco się podniesie. Przykładowo na zimę rewelacyjny będzie śpiworek do wózka z futerkiem, natomiast na wiosnę nieco delikatniejsza wersja bawełniana.
Niezwykle ważne jest również to, z jakiego materiału zrobiona będzie warstwa wierzchnia takiego śpiworka, czyli ta, która będzie miała bezpośredni kontakt z zimnym powietrzem. Oprócz tego, że musi być dobrze ocieplona, musi ona być również wodoodporna, aby ewentualna wilgoć nie dostawała się w głębsze warstwy śpiworka, co oczywiście wiązałoby się z ryzykiem zamoczenia malucha.
Na koniec dobrze jest również zwrócić uwagę na to, że taki śpiworek powinien cechować się ładnym i stylowym wyglądem.