Opublikowano

Projekty domów 2021 – domy energooszczędne i pasywne

Projekty domów 2021 – domy energooszczędne i pasywne

Żyjemy w czasach, w których kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego są szczególnie istotne. Dlatego też również w budownictwie tematy te są często poruszane. Wiele osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego, albo pasywnego. Czym różnią się one od siebie? Czy warto się na nie zdecydować?

Dom energooszczędny i pasywny – najważniejsze różnice

Według idealnych założeń dom pasywny to taki, który nie potrzebuje dodatkowych, energochłonnych źródeł energii cieplnej, a w którym odpowiednia temperatura zapewniona jest przez zastosowanie źródeł pasywnych, takich jak energia słoneczna, odzysk ciepła z klimatyzacji, czy naturalne ciepło wytwarzane przez przebywające w domu osoby. W praktyce jednak okazuje się, że w warunkach klimatu umiarkowanego realizacja takich założeń najczęściej nie jest w pełni możliwa.

Projekty domów 2021 – domy energooszczędne i pasywne

Dlatego też uznaje się, że dom pasywny to taki, którego zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kWh/mkw w skali roku. Z kolei dom energooszczędny to taki, w przypadku którego to zapotrzebowanie nie przekracza 40 kWh/mkw. W przypadku konwencjonalnego budownictwa wartości te są zazwyczaj duża większe. Najpopularniejsze projekty domów 2021 to przede wszystkim budynki spełniające standardy dla domów energooszczędnych. Budownictwo pasywne to wciąż technologia, która w naszym kraju dopiero się rozwija, choć zyskuje coraz większą popularność. Zobacz najnowsze projekty na: https://www.domywstylu.pl/projekty-nowosci/

Czy taki dom pozwoli zaoszczędzić również pieniądze?

Zdecydowanie tak. Wydatki na ogrzewanie w domach energooszczędnych są znacznie mniejsze, niż w domach tradycyjnych, a w przypadku budynków pasywnych mogą być wręcz minimalne. Należy się jednak przygotować na większe wydatki na etapie budowy. Energooszczędność domu nie bierze się znikąd. Konieczne jest użycie odpowiedniej jakości materiałów izolacyjnych, właściwych drzwi i okien (droższych od zwykłych), wydajnych energetycznie systemów ogrzewania (na przykład pompa ciepła), a także dodatkowych instalacji, jak rekuperator odzyskujący energię cieplną z wentylacji.