Opublikowano

Oświetlenie ogólne w kuchni

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni jest prawie tak samo ważny jak dekorowanie jej odpowiednimi meblami i urządzeniami. Wybór chłodnego lub ciepłego światła może radykalnie zmienić estetykę i osobowość kuchni. Ale przy wyborze najlepszego światła nie chodzi tylko o to, jak wygląda Twoja kuchnia. Musi być również przyjemna, aby można było w niej wygodnie gotować, aby można było zobaczyć stan potraw i używanych przyborów. Generalnie zaleca się, aby w kuchni było chłodne światło. To właśnie ona pozwala wyraźniej widzieć, co się robi, co jest szczególnie ważne przy używaniu noży i innych delikatnych przyborów, a także pozwala wyróżnić się meblom i sprzętom w pomieszczeniu.

Oświetlenie w kuchni za pomocą oświetlenia ogólnego

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy oświetleniu kuchni, jest nadanie jej światła ogólnego. Najczęstszym sposobem jest oświetlenie w kuchni sufitowe za pomocą reflektorów punktowych umieszczonych w całej kuchni. Najczęstszą opcją jest zastosowanie reflektorów halogenowych, ponieważ są one bardzo funkcjonalne i dają dużo światła. Ale inną opcją, również bardzo udaną, jest zastosowanie lamp, które nadadzą Twojej kuchni wiele osobowości, choć nie są tak funkcjonalne jak halogeny ze względu na czyszczenie, którego wymagają. Niezależnie od tego, czy jest to ten czy inny rodzaj, najważniejsze jest uzyskanie jednolitego światła w całym pomieszczeniu. Zaleca się stosowanie zimnego światła w miejscach, w których przygotowywane są potrawy, gdyż dzięki temu lepiej widać ich kolor, a nasze dania będą smaczniejsze! Z kolei ciepłe światło doskonale sprawdza się w miejscu, w którym spożywamy posiłki, ponieważ tworzy domową atmosferę, z której nie będziemy chcieli wychodzić. Dlatego też połączenie zimnego światła z ciepłym jest idealne do wszelkiego rodzaju kuchni, w których mamy strefę gotowania oraz strefę, w której możemy usiąść, aby zjeść przygotowane przez nas pyszne dania.

Oświetlenie LED w kuchni

Jedną z najlepszych opcji dla oświetlenia ogólnego są oprawy typu downlight, o niskim zużyciu energii lub LED, które są wpuszczane w sufit i zapewniają jednolite i stałe światło. Idealnie byłoby zainstalować jeden na metr kwadratowy, choć do ich montażu potrzebny jest sufit podwieszany. Alternatywą są oprawy sufitowe natynkowe, przeznaczone do montażu w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania sufitu podwieszanego lub gdzie głębokość sufitu nie pozwala na wpuszczenie innych modeli downlight.