Systemy grzewcze stosowane w domach ulegają ciągłym modyfikacjom. Dawniej stosowane instalacje centralnego ogrzewania powoli odchodzą w niebyt. Oparte bowiem były o obdarzone wielką bezwładnością cieplną grzejniki żeliwne, a także o niezwykle mało wydajne kotły na paliwa stałe, których sprawność rzadko kiedy przekraczała poziom 40%. Nie trzeba więc zbyt długo się zastanawiać, aby dojść do wniosku, że doprowadzało to do dużych strat ciepła i wysokich kosztów ogrzewania.
Tym bardziej, iż ówczesne domy charakteryzowały się niskim stopniem termoizolacyjności. Przeprowadzane w dzisiejszych czasach remonty takich budynków zazwyczaj wiążą się z kompleksową wymianą instalacji centralnego ogrzewania. Wyrzucane są wtedy zarówno grzejniki, jak i rury wraz z kotłem. W ich miejsca montowane są instalacje nowoczesne, oparte o grzejniki aluminiowe i system ogrzewania podłogowego.
W tym ostatnim aspekcie oprócz tradycyjnych rurek plastikowo-aluminiowych możliwe jest także zastosowanie innego rozwiązania, jakim jest folia grzewcza. Zasilana za pomocą energii elektrycznej pozwala w bardzo prosty i szybki sposób wykonać ogrzewanie podłogowe w każdym pomieszczeniu.
Wystarczy bowiem rozłożyć na posadzce styropian, a następnie położyć na nim folię grzewczą i całość zalać właściwą warstwę betonowej szlichty. Ogrzewanie takie sterowane jest za pomocą specjalnego regulatora, który umożliwia ustawienie pożądanej temperatury.