Opublikowano

Lampowentylator – na co zwrócić uwagę?

lampowentylator

Lampowentylatory stają się coraz bardziej popularne, ich główną zaletą jest uniwersalność. Przydają się nie tylko w upalne dni, są użyteczne także w zimie i w okresie dużej wilgotności  pomieszczenia.

Korzyści z lampowentylatora

Z powodu swojego centralnego położenia, urządzenie to w skuteczny sposób rozprowadza zimne powietrze w pomieszczeniu, dzięki odpowiedniemu mieszaniu mas powietrza możemy odczuwać wyższą lub niższą temperaturę. Lampowentylatory oprócz tego, że pełnią funkcję lampy, mogą regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Aby chłodzić powietrze latem, łopatki wentylatora powinny się poruszać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wypychają wtedy powietrze w dół. Ruch powietrza do dołu powoduje uczucie chłodu, nawet kiedy temperatura pomieszczenia nie zmienia się. Odczucie zimna jest podobne do tego, które wywołuje lekki wiatr w czasie upalnych dni.

W czasie obracania zgodnie ze wskazówkami zegara kąt łopatek lampowentylatora wciąga powietrze od dołu do sufitu i rozprowadza je równomiernie w pomieszczeniu. Poprawia to efektywność ogrzewania poprzez redystrybucję ciepła, które zawsze gromadzi się w górze pomieszczenia.

lampowentylator

Lampowentylator – najważniejsze parametry

Podczas wyboru lampowentylatora należy zwrócić uwagę na:

 – głośność pracy,

 – możliwość regulacji prędkości i kierunku obrotów,

 – rodzaj surowca, z którego są wykonane lampowentylatory,

 – możliwość wymiany łopatek,

 – obroty silnika i jego moc.

Dobrym rozwiązaniem jest również lampowentylator zaopatrzony w specjalnego pilota, umożliwiającego sterowanie pracą urządzenia.