Lampowentylatory stają się coraz bardziej popularne, ich główną zaletą jest uniwersalność. Przydają się nie tylko w upalne dni, są użyteczne także w zimie i w okresie dużej wilgotności pomieszczenia.
Korzyści z lampowentylatora
Z powodu swojego centralnego położenia, urządzenie to w skuteczny sposób rozprowadza zimne powietrze w pomieszczeniu, dzięki odpowiedniemu mieszaniu mas powietrza możemy odczuwać wyższą lub niższą temperaturę. Lampowentylatory oprócz tego, że pełnią funkcję lampy, mogą regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Aby chłodzić powietrze latem, łopatki wentylatora powinny się poruszać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wypychają wtedy powietrze w dół. Ruch powietrza do dołu powoduje uczucie chłodu, nawet kiedy temperatura pomieszczenia nie zmienia się. Odczucie zimna jest podobne do tego, które wywołuje lekki wiatr w czasie upalnych dni.
W czasie obracania zgodnie ze wskazówkami zegara kąt łopatek lampowentylatora wciąga powietrze od dołu do sufitu i rozprowadza je równomiernie w pomieszczeniu. Poprawia to efektywność ogrzewania poprzez redystrybucję ciepła, które zawsze gromadzi się w górze pomieszczenia.
Lampowentylator – najważniejsze parametry
Podczas wyboru lampowentylatora należy zwrócić uwagę na:
– głośność pracy,
– możliwość regulacji prędkości i kierunku obrotów,
– rodzaj surowca, z którego są wykonane lampowentylatory,
– możliwość wymiany łopatek,
– obroty silnika i jego moc.
Dobrym rozwiązaniem jest również lampowentylator zaopatrzony w specjalnego pilota, umożliwiającego sterowanie pracą urządzenia.