Opublikowano

Jaki kubek termiczny wybrać?

Podczas długiej podróży samochodem przyda się kubek termiczny, do którego można nalać kawy lub herbaty. Jego właściwości sprawiają, że temperatura napoju nie spada, dlatego nawet po kilku godzinach kawa będzie ciepła. 

Dostępne modele kubków termicznych

W sprzedaży jest dostępnych wiele modeli kubków termicznych, dlatego wiele osób nie wie, jak wybrać kubek termiczny. Wygląd kubka zależy od jego zastosowania, więc kubek samochodowy będzie się nieco różnił od kubka turystycznego. Najlepiej, żeby korpus miał regularny kształt, a dół był wąski. Należy również pamiętać, że duża pojemność nie zawsze jest dobra, ponieważ wtedy kubek może wystawać, a zmiana biegów będzie utrudniona. W sprzedaży są dostępne nawet specjalne kubki termiczne z przyciskiem, który umożliwia szybkie odblokowanie zaworu. Powłoka powinna być matowa, ponieważ lepiej się wtedy trzyma w dłoni. Kluczowe jest oczywiście utrzymanie temperatury herbaty lub kawy, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jakie wartości podaje producent. Markowy kubek termiczny powinien być w stanie utrzymać ciepło nawet przez 6 godzin, ale na rynku nie brakuje tanich odpowiedników, które trzymają ciepło zaledwie przez godzinę. Ich cena jest bardzo niska, ale niestety dotyczy to także jakości wykonania. Lepiej kupić dobry i droższy kubek, który posłuży przez wiele lat. Kluczowa jest też szczelność, dlatego konstrukcja powinna pozwalać na noszenie kubka w plecaku lub torebce. Zadaniem kubka termicznego jest utrzymywanie temperatury przechowywanego w nim napoju. Oczywiście nie jest to termos, dlatego nie ma co oczekiwać aż tak spektakularnych efektów, ale spokojnie można liczyć na przynajmniej kilka godzin. Należy jednak mieć na uwadze, że kubki termiczne mają różną skuteczność utrzymywania temperatury, dlatego trzeba o tym pamiętać podczas dokonywania wyboru. Coraz większą popularnością cieszą się kubki termiczne w kształcie butelki. Mają bezpieczne zamknięcia i są bardzo wygodne, a do tego są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. 

Jak działa kubek termiczny?

Podstawowe atrybuty idealnego kubka podróżnego to: długie utrzymywanie ciepłej lub zimnej temperatury, wygodny uchwyt do trzymania oraz lekkie i wytrzymałe tworzywo. Niektóre kubki termiczne są stworzone w ten sposób, że można je przymocować do roweru i zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową. Kubki do wyposażenia biurka nie utrzymują aż tak długo temperatury, ale mają większą skuteczność niż kubki szklane lub porcelanowe. Kubek termiczny w rozmiarze XXL jest idealny dla osób, które potrzebują dużych ilości napoju, ponieważ dużo czasu spędzają poza domem. Większość kubków ma pojemność 500 ml, ale bez większych problemów można znaleźć nawet kubki o pojemności 600 ml i większej. Mianem kubka termicznego określane są również termosy, które utrzymują temperaturę przez bardzo długi czas. Większość producentów zapewnia, że ich kubki termiczne są całkowicie szczelne. Warto to jednak osobiście przetestować, ponieważ w rzeczywistości okazuje się, że wiele modeli ma z tym duży problem. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować zalania cennych przedmiotów, które znajdują się w plecaku lub torbie.