Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Grzejniki elektryczne to bardzo prosty sposób na ogrzanie mieszkań, biur, czy domów. Warto poznać zalety i wady tego rodzaju ogrzewania. 

Zalety ogrzewania elektrycznego

Grzejniki elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wystarczy powiesić je na ścianie i od razu można użytkować. Nie potrzeba rozprowadzać instalacji, która jest kosztowna i pracochłonna tak, jak w przypadku ogrzewania gazowego. 

Sieć elektryczna musi spełniać konkretne wymogi. W budynku powinna znajdować się instalacja trójfazowa, a gniazdo musi być uziemione. Grzejniki elektryczne z termostatem i zegarem można programować tak, by po osiągnięciu odpowiedniej temperatury same się wyłączały. 

Kolejną zaletą grzejników elektrycznych jest niewielka ilość miejsca, którą zajmują. Nie ma potrzeby wydzielania oddzielnego miejsca na kotłownię oraz pomieszczenia, w którym będzie magazynowany opał. 

Wady grzejników elektrycznych

Za największa wadę ogrzewania elektrycznego nadal uznawany jest koszt ogrzewania. Warto jednak zastanowić się nad zainwestowaniem w ogrzewanie akumulacyjne. Korzystanie z taryfy nocnej, w której prąd jest tańszy, może znacząco obniżyć koszty ogrzewania. 

Grzejniki elektryczne dobrze sprawdzają się jako ogrzewanie uzupełniające. Ogrzanie grzejnikami elektrycznymi łazienki, pokoju, który jest rzadko używany, czy firmowego biura może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Ogrzewanie dużych powierzchni może okazać się kosztowne.