Jak działają roboty sprzątające?

robot sprzątający

Elektroniczne roboty do sprzątania podłóg cieszą się stale rosnącą popularnością, a to za sprawą skutecznie rozwijanych technologii, które odpowiadają za ich pracę. Oprogramowanie robotów sprzątających staje się coraz bardziej złożone, a wykorzystane do ich konstrukcji rozwiązania techniczne bardziej funkcjonalne.

Zasilanie robota sprzątającego

Roboty sprzedawane są w towarzystwie odpowiednich stacji ładowania, które zasilane są sieciowo. Przy regularnym stosowaniu odkurzacza warto znaleźć dla niego stałe miejsce do ładowania, gdzie stacja będzie stale podpięta do prądu. Na szczęście niewielkie wymiary robota pozwalają na ustawienie stacji ładowania w dyskretnym miejscu, na przykład pod kanapą w salonie. Roboty ładują się bezprzewodowo, a kiedy w czasie sprzątania poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej wartości granicznej, robot przerwie sprzątanie i sam dojedzie do stacji, aby uzupełnić braki w energii.

Budowa robotów

Zasadniczo budowa robota sprzątającego jest bardzo prosta, a przynajmniej, jeżeli pod uwagę zostanie wzięty sam system odpowiedzialny za zagarnianie brudu z podłogi. Przeciętne urządzenie tego rodzaju wyposażone jest w turbinę ssącą oraz od jednej do kilku szczotek obrotowych, które zagarniają brud do pojemnika wewnątrz urządzenia. Pojemnik ten należy opróżniać ręcznie. W robotach sprzątających z wyższego segmentu często znajdują się dodatkowe rozwiązania, które umożliwiają sprzątanie na mokro. Hybrydowe roboty sprzątające posłużą więc do skutecznego sprzątania dywanów oraz wykładzin.

Oprogramowanie do sprzątania

W konstrukcji robota znajdują się także odpowiednie czujniki, które w połączeniu z oprogramowaniem odpowiadają za skuteczną pracę urządzenia. W urządzeniach za ok. 1000 zł stosowane są już wysoce funkcjonalne rozwiązania, które stanowią gwarancję skuteczności robota. Dobrze zaprojektowane oprogramowanie umożliwia tworzenie optymalnych ścieżek, zapamiętywanie wcześniejszej trasy i przeszkód oraz tworzenie wirtualnej mapy układu pomieszczeń, co przekłada się na szybkie i efektywne sprzątanie przy małym zużyciu energii.